Cztery style komunikacji – w życiu prywatnym i pracy

Postanowiłam dzisiaj napisać o stylach komunikacji, ponieważ na przestrzeni wielu lat zaobserwowałam, że wiele polskich kobiet i mężczyzn, nie ma pojęcia… czym jest zdrowa komunikacja międzyludzka. Komunikacja, która opiera się na szacunku do siebie, a także drugiej istoty ludzkiej czy całego teamu.

Oto cztery style komunikacji: styl pasywny, styl agresywny, styl pasywno-agresywny oraz zdrowy styl komunikacji (występujący w Polsce najrzadziej)… styl asertywny.

Styl pasywny

Osoby posługujące się tym stylem komunikowania, są zazwyczaj bardzo ciche i często wtapiają się w tło. Mogą zachowywać się obojętnie na debaty i rzadko zajmować zdecydowane stanowisko. Zwykle nie dzielą się swoimi potrzebami ani opiniami, co może utrudniać innym zrozumienie ich. Możesz zidentyfikować pasywnego komunikatora po jego: niezdolności do odmowy, złej postawie, braku kontaktu wzrokowego, nieśmiałym głosie i  przepraszającym zachowaniu.

Styl agresywny

Osoby posługujące się agresywnym stylem komunikowania, chętnie wyrażają swoje myśli i uczucia oraz dominują rozmowy, zazwyczaj kosztem innych. Często reagują zanim nawet pomyślą, co ma negatywny wpływ na ich relacje z otoczeniem (dla wielu osób są męczący), a także jakiekolwiek projekty grupowe. Oto kilka oznak agresywnego komunikatora: przeszkadzanie innym podczas mówienia, naruszanie przestrzeni osobistej innych osób, wykazywanie apodyktycznej postawy, używanie agresywnych gestów oraz utrzymywanie (nieprzyjemnie) intensywnego kontaktu wzrokowego.

Styl pasywno-agresywny

Osoby posługujące się pasywno-agresywnym stylem komunikowania, wydają się być bierne na powierzchni, ale często mają bardziej agresywne motywacje kierujące ich działaniami. Chociaż ich słowa mogą brzmieć przyjemnie, ich działania nie zawsze są zgodne z tym, co mówią. Mogą po cichu manipulować, aby zmienić sytuację na taką, która przynosi im korzyści. Komunikatorzy pasywno-agresywni mogą stosować następujące sztuczki: mamrotanie, sarkazm lub dramatyczne tony głosu, sygnalizowanie odmowy postawą ciała lub miną, pokazywanie szczęśliwej twarzy gdy są zdenerwowani oraz traktowanie (tych, z którymi się nie zgadzają) tzw. “ciszą”. 

Styl asertywny 

Osoby posługujące się asertywnym stylem komunikowania, wyrażają się z szacunkiem i autentyczną życzliwością. Śmiało dzielą się swoimi przemyśleniami i pomysłami, a także chętnie podejmują wyzwania, i wiedzą jak odmówić, kiedy tego potrzebują. Komunikatorzy asertywni rozumieją swoje własne ograniczenia i chronią je, nie podejmując przy tym agresywnych działań. Łatwo rozpoznasz asertywnego komunikatora po: ekspansywnych gestach, promowaniu współpracy i sprawianiu że grupa czuje się komfortowo, wyrażaniu swoich pomysłów i uczuć w produktywny sposób, czystym głosie oraz przyjaznej postawie ciała i kontakcie wzrokowym. 

Jeśli masz asertywnych komunikatorów wśród swoich znajomych, rodziny czy kolegów z pracy… to zachęć ich do podzielenia się swoimi pomysłami, umieść ich na stanowiskach przewodniczących i zwerbuj ich pomoc w radzeniu sobie z: pasywnymi, pasywno-agresywnymi i agresywnymi komunikatorami pozostałej rzeszy.

Dla tych co chcieliby posługiwać się asertywnym stylem komunikacji, proponuję doskonalić umiejętność poprzez praktykę i samoświadomość. Oto kilka prostych ćwiczeń: pewnie (przyjaźnie, nie agresywnie) wyrażaj swoje potrzeby i pomysły, ćwicz aktywne słuchanie (nie wiesz co to znaczy, to wygoogluj), zachęcaj innych do dzielenia się swoimi pomysłami (nie kradnij ich pomysłów, i nie rozpowiadaj ich słabych stron innym), ćwicz inteligencję emocjonalną, bądź otwarty na opinie innych na temat swoich mocnych stron w komunikacji oraz obszarów wymagających z twojej strony poprawy (szczególnie czuły punkt agresywnych i pasywno-agresywnych komunikatorów… podparta faktami pozytywna krytyka czy odmienne zdanie).

A ty droga czytelniczko/czytelniku… jaki styl komunikacji w sobie rozpoznajesz? A jaki w osobnikach z twojego bliskiego otoczenia?

Aby rozpocząć zmianę, zacznij ją od siebie. Inni albo zaczną się od ciebie uczyć, albo jeszcze bardziej cię atakować lub przymilać się (taka zmiana w tobie, nie będzie im pasowała) albo się wyłamią. 

Jednak jeśli jesteś jedynym komunikatorem asertywnym, w kilkuosobowej grupie ludzi… to proponuję przy okazji przeczytać lub wysłuchać audiobooka “Otoczeni Przez Idiotów” Thomasa Eriksona. 

Wilczyca

Jedna myśl na temat “Cztery style komunikacji – w życiu prywatnym i pracy

  1. Chyba standardem jest komunikacja, w której te style się wymieniają. Jest wiele zmiennych, które mają na komunikację wpływ… np. sposób bycia danej osoby.

    Tak w ogóle to temat jest mega wielki, więc ten artykuł na blogu to liźnięcie tematu. Ale dobrze że został poruszony, bo każdy czasem powinien o tym pomyśleć. ☺️

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s