5 sposobów na „złośliwe” komplementy

Jakiś czas temu, jeden ze znajomych dowiedział się, że współprowadzę niniejszego bloga. Kiedy w końcu udało nam się spotkać na kawę, i wymienić co tam u nas nowego, powiedział: “Gratuluję za odwagę w pisaniu na takie tematy! Trzymam kciuki, aby za niedługo był z tego jakiś dochód, bo na razie to takie raczej hobby”.

Powiedziałam: “Dziękuję”, ale jednocześnie naszła mnie myśl, czy to naprawdę był komplement? Blog został stworzony pod wpływem impulsu. Ja wcześniej, nie planowałam, że będę pisać artykuły. Artykuły, które w obecnej chwili czyta ponad 600 osób miesięcznie z całego świata. Artykuły, które często słyszę… wpływają pozytywnie na osoby je czytające. Czyż nie jest to wspaniałe?!

Wiem, że mój znajomy uznał to za osiągnięcie, ale równocześnie zasugerował, że to… nie wystarczy. I chociaż wiem, że nie był to typowo obraźliwy komentarz, zmusił mnie on do zastanowienia się, jak często ludzie łączą pochwały i krytykę w tym samym zdaniu.

Wydaje mi się, że niektóre komplementy są celowo skonstruowane złośliwe, podczas gdy inne mówi się po prostu z niewiedzy. Czasami zatem pomocne jest, rozważenie intencji danej osoby przed wybraniem stosownej odpowiedzi.

 

A oto pięć sposobów, jak możesz zareagować na “złośliwy” komplement:

1). Zignoruj ​​go.

Milczenie nie oznacza, że ​​pozwalasz się popychać. W rzeczywistości nic nie mówienie, może być jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie oddania swojej mocy. Wysyła komunikat: “Nie doceniam twojej opinii na tyle, aby uzasadnić ją odpowiedzią”. Cisza pozwala także uniknąć kłótni.

Jest to dobra taktyka, gdy wiesz, że ktoś prawdopodobnie chce zwrócić na siebie twoją uwagę. Jeśli twoje dziecko powie: “Dzięki, że zabrałaś mnie dzisiaj do parku. Może najwyższy czas, żebyś zabrała mnie na kręgle”, nie bierz przynęty.

2). Powiedz “Dziękuję”.

Nie musisz uzasadniać swoich wyborów, gdy ktoś rzuci zniewagę, zwłaszcza jeśli twoja odpowiedź raczej nie pomoże. Zamiast więc wdawać się w debatę na temat tego, dlaczego komentarz jest bolesny, proste podziękowanie może być najlepszym sposobem na przejście do kolejnego tematu.

Podejście “dziękuję” jest szczególnie skuteczne, gdy ludzie udzielają komplementów z niewiedzy. Np. kiedy babcia mówi: “Cieszę się, że dostałaś pracę na rynku nieruchomości. Te rzeczy, które robiłaś z domu, i tak nie były prawdziwą pracą”. Odpowiedz serdecznie: “Dziękuję”.

3). Potwierdź pozytywną część.

Informacje zwrotne i krytyka mogą być niezbędne do poprawy wyników, ale oblewanie cukrem komplementu zwykle nie jest konstruktywne. Uznaj pozytywną część komplementu, aby pokazać, że komunikacja pasywno-agresywna nie jest skuteczna.

Warto z niej skorzystać np. kiedy szef mówi: “Byłaś dzisiaj super produktywna! Szkoda, że ​​nie pracowałaś tak w zeszłym tygodniu, kiedy mogłem jeszcze bardziej skorzystać z twojej pomocy”. Zwyczajnie odpowiedz: “Dziękuję, że zauważyłeś dzisiaj mój trud pracy”.

4). Zwróć się bezpośrednio do zniewagi.

“Złośliwe” komplementy mogą niestety uszkodzić bliskie nam relacje. Czasami najlepiej więc rozwiązać ten problem, w bezpośredni sposób. Jeśli nie chcesz, aby bolesny komentarz przeszkadzał w twoim związku, reaguj na niego od razu.

Jeśli więc twoja przyjaciółka mówi: “Te spodnie świetnie na tobie wyglądają. Ładnie chowają twój brzuch”, odpowiedz: “Cieszę się, że lubisz te spodnie, ale komentarz na temat mojego brzucha jest nieprzyjemny”. Jeśli jesteś zbyt oszołomiona, aby od razu odezwać się, rozwiąż ten problem później.

5). Zachowaj poczucie humoru.

Czasami najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to nie traktować siebie – lub czyichś “komplementów” – zbyt poważnie. Osoba, która je oferuje, może nie wiedzieć, jak radzić sobie z emocjami lub może próbować cię zranić celowo. Postaraj się odpowiedzieć z dozą humoru, nie denerwując się.

Kiedy zatem współpracownik, mówi ci: “Gratuluję awansu. Być może nie będziesz tak samo rozdrażniona na nowym stanowisku”… możliwe, że zazdrości ci sukcesu. Odpowiedz mu wtedy: “O kurcze! Wygląda na to, że będziesz szczęśliwszy, widząc jak odchodzę”.

 

Życzę wam kochani, owocnego tygodnia oraz abyście doświadczali jak najmniej powyższych sytuacji.

Wilczyca

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s