Seks i miłość dookoła świata

Święta, święta i po świętach. Niektórzy jak co roku oglądali Kevin Sam w Domu, ja tym razem obejrzałam nowy serial dokumentalny na Netflixie Seks i Miłość Dookoła Świata (Sex & Love Around the World) prowadzony przez charyzmatyczną Christiane Amanpour.

Muszę przyznać, że bardzo mnie ten serial wciągnął, ponieważ pokazuje różne oblicza seksu i miłości w różnych zakątkach świata… bez oceniania ich.

Odcinek 1: Tokyo. Japonia słynie z komiksów Mangi dla dorosłych, ale mało kto wie, że w XVII wieku przekazywane były młodym parom malowidła z pozycjami seksualnymi jako instrukcja na pożycie małżeńskie. Japończycy są narodem nauczonym, że okazywanie uczuć nawet w stosunku do partnera czy dzieci jest czymś dziwnym. Dlatego coraz więcej osób chodzi do klubów gdzie za opłatą mogą przeżyć uczucie bycia kochanym bez uprawiania seksu. Coraz więcej kobiet staje się także singielkami z wyboru. Wiele z nich doświadczyło wcześniej w związkach brak więzi emocjonalnej a także brak seksu. Małżeństwo jest w Japonii świętością, dlatego zamiast rozwodów popularne są romanse. Rola kobiety w małżeństwie powoli się zmienia i wspaniałym jest widzieć czasem pary, które szczerze potrafią ze sobą rozmawiać i okazywać sobie uczucia.

Odcinek 2 – Delhi. Osobom z zachodu, Indie mogą kojarzyć się z pradawną sztuką miłości zwaną Kamasutrą. W ostatnich latach głośno jednak mówi się o zbiorowych gwałtach. Jak zatem ma się to do aranżowanych małżeństw oraz zabronionej cielesności przed ślubem?! Młode feministki wypowiadają się, że “najpierw nie wolno tobie mówić o chłopcach, a potem nagle masz pieprzyć się z małżonkiem i mieć dzieci”. Nie znając rytuału randek oraz zakazując prawa do miłości ludzi z różnych kast, dochodzi do porwań i przemocy, a nawet zabójstw zleconych przez same rodziny poszkodowanych. W tym całym chaosie gdzieś z boku wyłaniają się poligamiczne pary, które uprawiają BDSM. Czy odsunięte na szary margines Hydry, czyli mężczyźni transseksualni, którzy przez swoją orientację stracili dobre prace i muszą pałać się parkową prostytucją.

Odcinek 3 – Beirut. W muzułmańskim Libanie wielu młodych ludzi nauczyło się wieść podwójne życie. Przy rodzinie zachowują funkcje jakie są na nich narzucone. W sekrecie zaś oddają się swoim przyjemnościom. “Stajesz się wyzwolona seksualnie jeśli sama decydujesz o swoim ciele co chcesz z nim robić” mówi Joumana Haddad założycielka pisma Ciało (Jasad), której niejednokrotnie grożono polaniem kwasem, a nawet mordem. Co ciekawe stara Arabska księga Piękny Ogród spisana przez Imama, dokładnie opisuje jak mężczyzna powinien doprowadzić kobietę do orgazmu, a jak kobieta mężczyznę. A wszystko to w imię Wszechmogącego. Pomimo to seks jest tematem tabu, zaś wiele kobiet strzeże cnoty do nocy poślubnej lub idzie ją zrekonstruować. I kiedy w nocy większość dobrych muzułmanów pozostaje w domach, w Bejruckim “podziemiu” bawi się śmietanka towarzyska. Na tą chwilę każdy może zdjąć maskę i być sobą.

Odcinek 4 – Berlin. Niemcy zawsze byli znani z filmów porno, może dlatego że uważają iż miłość wyraża się przez seks. Stąd też poza zajęciami ze sztuki wiązania ciała (bondage) czy parkami nudystów, można nawet znaleźć ośrodki ping-ponga gdzie gra się nago, po to aby nauczyć się akceptacji samego siebie. Pomimo tzw 15 minutowych seks randek z Tindera… młode wyzwolone kobiety mówią o braku edukacji seksualnej w społeczeństwie Niemieckim. A przecież powinno się uczyć dzieci, że np na obrazku w książce para uprawia seks, i jakie są z tego korzyści i zagrożenia. I kto by pomyślał, że to właśnie w Niemczech w 1919 powstał Instytut Badania Seksualności, ale Hitler kazał go spalić. Może dlatego Karoline Heine rozpoczęła lekcje o seksualności, także dla uchodźców z Syrii. Wzruszającym przykładem na to, że seks i miłość nie jedno ma imię, jest związek 55 letniej Syryjki z rodowitym Berlińczykiem.

Odcinek 5 – Accra. Ghana jest jednym z najbardziej chrześcijańskich krajów w Afryce, pomimo to istnieje tutaj hierarchia: dziewczyny, kochanki i żony. I wszystkie kobiety o tym wiedzą. Dlatego też starają się zawsze świetnie gotować, pięknie wyglądać oraz zaspokoić potrzeby seksualne mężczyzny kiedy tylko o to poprosi. Rola kościoła także odgrywa ogromną rolę, i tak kobieta która zdradzi zostanie rozwódką, ale jeśli to mężczyzna zdradzi, należy mu wybaczyć. Są jednak mężczyźni, którzy są biedni i pozostają wierni, bo wiedzą że większość kobiet woli bogatych. Istnieją także kobiety, które same wolą zadbać o swoje finanse i niezależność, więc zakładają biznesy. Bądź jak Azizaa Mystic poprzez muzykę propagują odwrócenie się od religii i powrót do Afrykańskich korzeni.

Odcinek 6 – Shanghai. W kraju, w którym seks i miłość były ściśle kontrolowane przez rodzinę, tradycję i państwo, dzień ślubu jest dla wielu par jedynym luksusem jaki ich spotka w życiu. Coraz większym powodzeniem cieszy się także wysublimowana fotografia erotyczna par. Single natomiast mogą liczyć na swoich rodziców, którzy potajemnie wystawiają oferty swoich pociech na targu matrymonialnym. Poszukiwanie zatem wybranka serca przypomina trochę proces szukania pracy. Wygrywa najlepszy. Kobiety, które przekroczą 27 rok życia a nie znajdą wybranka, nazywane są shengnu (resztki), zaś mężczyźni guangnu (nagi konar). Dlatego coache randkowania pomagają takim osobom nabrać pewności siebie w damsko-męskich sytuacjach. Sporo młodych kobiet poświęca jednak wszystko swojej karierze, nie chcąc szukać męża. Dzięki temu zmniejsza się też rynek usług seksualnych, ponieważ kobiety stają się niezależne. A co ciekawe można coraz częściej można spotkać publicznie pary homoseksualne.

Póki co skończyło się na tych sześciu odcinkach, jakże barwnych w treści. A ja jestem ogromnie ciekawa czy powstanie odcinek o Warszawie.

Życzę tobie samych magicznych momentów w 2019 roku.

Wilczyca

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s