Kobiety skrajnej prawicy – część 1

Skrajna prawica odgrywa coraz większą rolę na scenach politycznych wielu krajów na świecie. Ten cykl artykułów poświęcony jest roli kobiet, w tego typu organizacjach.

Badacze ruchów politycznych z Niemiec twierdzą, że skupianie się na mężczyznach w organizacjach neonazistowskich… jest typowe dla mediów i władz w każdym kraju. „Ogólnie kobiety nie są zauważane. Błagaliśmy agencje wywiadowcze, aby przyjrzały się również udziałowi kobiet”. Zamiast tego, kobiety są ignorowane, jako mające marginalne znaczenie, szczególnie dlatego, że są uważane za mniej brutalne, niż skrajnie prawicowi mężczyźni.

Według statystyk policji i wywiadu, kobiety są odpowiedzialne tylko za 5 do 10-ciu procent skrajnie prawicowych przestępstw. To może sprawiać, że nie docenia się ich roli, przekonuje Johanna Sigl, badaczka kobiet, które opuściły skrajnie prawicową scenę. „Istnieje banał o spokojnej kobiecie, więc policja i prasa często minimalizują możliwość aktywnego udziału kobiet” – mówi Sigl. „I nawet jeśli same nie popełniają aktów przemocy, okazuje się, że skrajnie prawicowe kobiety wiedzą o przemocy i ją tolerują, i często pełnią tak zwaną „funkcję widowni”, ponieważ są obecne podczas przemocy i podpuszczają mężczyzn”.

Banał o kobietach niestosujących przemocy jest czymś, co skrajnie prawicowa Narodowa Partia Demokratyczna (NDP) chętnie wykorzystuje, próbując sprawić, by wydawała się mniej groźna dla wyborców. Obecnie kobiety stanowią 27 procent członków partii, a na ostatniej konferencji partii w listopadzie… trzy kobiety zostały wybrane do komitetu wykonawczego partii. Udział kobiet jest wspierany przez afiliowaną przez NPD organizację kobiecą Ring of Nationalist Women (RNF), która powstała w 2006-tym roku.

Kobiety dołączają i często odgrywają wiodące role w innym ekstremistycznym ruchu, tak zwanych „narodowych anarchistkach”. Ostatnimi czasy, te grupy młodych ludzi ubierają się podobnie do skrajnie lewicowych anarchistów, noszą bluzy z kapturem i szaliki, celowo szukając przemocy na demonstracjach.

Od mementu zjednoczenia Niemiec, nastąpił rozkwit skrajnie prawicowych grup kobiecych. W latach 1950-1988 w byłych Niemczech Zachodnich, powstało osiem organizacji kobiecych, a w ciągu ostatnich 20-tu lat w całym kraju powstało 39 nowych grup. Niemcy są znacznie bardziej zaawansowane niż inne kraje, w rozwijaniu specyficznych kobiecych struktur neonazistowskich. „To jedyny kraj, w którym jest tak wiele organizacji kobiecych, tak wiele nowych grup i tak wiele zróżnicowania po prawej stronie”.

Oprócz tych, które wybierają jawną działalność polityczną, wiele kobiet promuje ideologie neonazistowską na inne podstępne sposoby. Skrajna prawica wykorzystuje kobiety, aby ukryć polityczny charakter pewnych działań. Na przykład członkinie neonazistowskich partii często rejestrują demonstracje, wynajmują miejsca na spotkania lub chodzą na antynazistowskie marsze, aby robić zdjęcia. Kobiety są kluczem do skrajnie prawicowej strategii infiltracji różnych części społeczeństwa, takich jak kluby sportowe, organizacje społeczne czy stowarzyszenia rodziców. Skrajnie prawicowe kobiety często prowadzą takie kariery, jak nauczanie, opieka nad dziećmi lub praca socjalna, co daje im dostęp do młodszych pokoleń. Często pracodawcy zbyt późno dowiadują się, że miła kobieta, którą zatrudnili, jest w rzeczywistości neonazistką. Chociaż te kobiety mogą nie być skinheadami w butach, podzielają tę samą ekstremistyczną rasistowską i antysemicką ideologię.

Eksperci ostrzegają, że to, że kobiety nie przystają do stereotypu neonazisty, może sprawić, że tego rodzaju działalność polityczna będzie jeszcze bardziej niebezpieczna. „Kobiety świetnie się do tego nadają” – mówi Koettig. „Ponieważ ludzie uznają, że kobiety nie odgrywają dużej roli w polityce”.

Szczurzyca

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s