Seksizm nasz codzienny

Ten artykuł został zainspirowany międzynarodowym projektem, który można znaleźć na tej stronie: https://everydaysexism.com/

Poniżej przykład seksistowskich odzywek i zachowań, których doświadczyłam w swoim życiu. Z jednej strony z radością mogę stwierdzić, że wraz z moim postępującym wiekiem jest ich coraz mniej, z drugiej strony, żal mi wszystkich młodych dziewczyn (i chłopców też), którzy ich jeszcze doświadczą w swoim życiu.

  • Żeglarstwo morskie nie jest dla kobiet – młody chłopak, z którym byłam w załodze. Na co kapitan odpowiedział: Pewnie, że nie. Jeszcze by któraś zobaczyła, jak płaczesz ze strachu w czasie sztormu i rzygasz za burtę przez cały rejs…
  • Kobiety nie muszą mieć prawa jazdy. To jest potrzebne tylko mężczyznom, żeby szybciej coś mogli załatwić-mój były teść, który swoją drogą był kopalnią tego typu pomysłów.
  • Ten sam teść, kiedy poznał moją przyjaciółkę i doskonale wiedział, że jest wszechstronnie utalentowana; – Aaaa tak, fajna jest. Długie nogi.
  • Nie może znaleźć pracy? Pewnie dlatego, że chciałaby zarabiać tyle, co mężczyzna! – dalecy znajomi o dziewczynie, która mając dobre studia i znając dwa języki biegle szukała pracy.
  • Kobietę trzeba sobie wychować – ci sami znajomi. Już byli znajomi, żeby sprecyzować.
  • No chyba nie oczekujesz, że chłopak będzie po sobie zmywał?! – znajoma starsza pani, kiedy poskarżyłam się na współlokatora. Na usprawiedliwienie mogę dodać, że bardzo sędziwa i z początkami demencji.
  • Podpita grupa facetów, z których jeden (zapewne biorąc mnie po ciemku za sporo młodszą, niż jestem) próbował postraszyć swoim penisem. Nie był gotowy na to, że zaczęłam się śmiać.
  • Mężczyzna bez prawa jazdy to nie mężczyzna. – Wiele polskich kobiet.

A wy, z jakim najbardziej pamiętnym seksizmem się spotkaliście?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s