Do odważnych świat należy

Jane była emerytowaną nauczycielką szkolną. Pewnego dnia zamieściła małe ogłoszenie, które brzmiało: “Zanim skończę za miesiąc 67 lat, chciałabym zaznać wiele seksu z mężczyzną, który przypadnie mi do gustu. Jeśli chcesz wpierw porozmawiać, Trollope (nowelista epoki wiktoriańskiej) będzie odpowiedni na start”.

Otrzymała wiele odpowiedzi. Dlatego, że jej strategia była nie tylko ekscytująca, ale i mądra.

Przede wszystkim odpowiednio dobrała do ogłoszenia medium. Nie wybrała tylnej strony w jednej z gazet czy magazynów, gdzie publikuje się ogłoszenia matrymonialne tj. “kobieta szuka mężczyzny”. Ale umieściła swoją reklamę w gazecie dedykowanej recenzji książek.

Była emerytowaną nauczycielką. Kochała książki. Chciała seksu, ale tylko z inteligentnymi mężczyznami, którzy tak jak ona kochali literaturę. Wybierając takie właśnie medium, jej ogłoszenie od razu rzucało się w oczy.

 

Trzeba przyznać, że podjęcie samej decyzji o takim “przedsięwzięciu” było już samo w sobie bardzo śmiałe. Jane urodziła się w roku 1933. Dorastała w czasach, w których nie było: pigułek antykoncepcyjnych, telewizji, smartfonów, rock and rolla, czy też mediów społecznościowych. Kobiety w ogóle nie rozmawiały o sprawach seksu.

Tak więc Jane dorosła, wyszła za mąż, wychowała syna i rozwiodła się. I jak wszystkie ówczesne rozwódki, miał to być koniec jej pożycia seksualnego. Przez trzydzieści lat pracowała jako nauczycielka. Czasami łezka zakręciła się wokół oka, ale akceptowała z pokorą, że taki jest żywot kobiety. W końcu przeszła na emeryturę.

Doszło jednak do niej, że jeżeli niczego z tym nie zrobi, to nic się nie zmieni. Aż po grobową deskę.

 

Postanowiła działać! Udało jej się stworzyć reklamę, dzięki której połączyła swoje trzy pasje: miłość do literatury, heteroseksualną intymność oraz inteligentnych mężczyzn. Po sukcesie ogłoszenia… napisała książkę na temat doświadczeń jakie zebrała. Nazwała ją A Round-Heeled Woman (Kobieta na Okrągłym Obcasie) od wiktoriańskiego określenia “kobiety lekkich obyczajów… kobiety, która kładła się na plecach tak szybko jakby jej obcasy były okrągłe”. Książka ta stała się międzynarodowym bestsellerem. I odmieniła jej życie.

Publikując swoje ogłoszenie, nie wiedziała dokąd ją to zaprowadzi. Wiedziała tylko, że ma to jedno życie. I tą ostatnią szansę: wykorzystać ją lub zaprzepaścić. Wiedziała, że musi coś zmienić, aby później nie żałować, że nie spróbowała.

Prawda jest taka, że nie potrafimy zebrać się na odwagę, z obawy przed opinią innych ludzi. Ale jak widać z powyższej historii o Jane… opinia publiczna nie istnieje! Oczywiście część ludzi będzie zdegustowana, ale także znajdą się tacy którym ta historia bardzo się spodoba.

Książka, którą napisała Jane, zaintrygowała wiele kobiet na tyle, że zaczęły do niej pisać listy z podziękowaniami. Bowiem zrozumiały, że nie były jedynymi kobietami w podobnej sytuacji. Dodało im to odwagi, aby także dokonać transformacji w ich życiu. Aby żyć pełnią, zanim umrą.

 

Powyższa historia nie dotyczy tylko seksu, ale przede wszystkim naszych ograniczeń. Aby umieć zmierzyć się z własnym strachem. Aby pokonać szepty, które mówią nam „co powiedzą inni”. Aby mieć odwagę i nie czekać na przyzwolenie innych.

Jeśli Jane spytała by się ludzi: co sądzą o publikacji jej ogłoszenia? Jak myślisz… jaką odpowiedź by otrzymała? Oczywiście! W większości negatywną.

A to dlatego, że niewiele osób potrafi dostrzec sukces w czymś bardzo śmiałym, dopóki ten sukces nie zostanie osiągnięty. A kiedy to się w końcu staje… wszyscy nagle są zgodni, że to był świetny pomysł.

Tak więc… nasze życie, będzie tak ekscytujące jakim je stworzymy. I tak naprawdę jedyną osobą, którą powinniśmy się przejmować, jesteśmy my sami. To ta opinia powstrzymuje nas od działania.

 

Jeśli nauczymy się ignorować samych siebie, możemy osiągnąć cokolwiek zapragniemy.

Wilczyca

 

* Historia opisana na podstawie książki Predatory Thinking: How To Out-Think The Competition – napisaną przez guru reklamy Davida Trotta.

2 myśli na temat “Do odważnych świat należy

  1. Dzięki za ten post!
    Odwaga i przełamywanie oporów to spora zagwostka dla wielu osób. Taka prawda, że sedno odwagi to nie zwracać uwagi na opinię innych.

    A ta reklama bohaterki to MISTRZOSTWO! W naszych czasach byłaby pewnie CEO agencji reklamowej. 😀

  2. Zgadzam się z Owcą. Odwaga i pozbycie się strachu, to dwie kluczowe zagwostki, które mogą pomóc rozwinąć skrzydła. Bo faktycznie są największymi hamulcami. A tak btw, to ODWAGA NIE OZNACZA BRAKU LĘKU, tylko działanie mimo tego!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s