Przywódcze role kobiet w technologiach

W zeszłym roku z okazji dnia kobiet, postanowiłam sprawić sobie prezent… i udałam się na konferencję o Przywódczych Rolach Kobiet w Technologiach.

 

Organizacja non-profit zwana Empowering Women with Tech (znajdziecie na LinkedIn) zaprosiła na tę okazję wiele inspirujących kobiet, które zjechały się do Leeds (Anglia) z wielu zakątków świata, aby opowiedzieć o swoich karierowych doświadczeniach.

Empowering Women with Tech (Wzmacnianie Kobiet poprzez Technologie) zajmuje się edukacją, wzmacnianiem i umożliwianiem kobietom, znalezienia pracy w sektorach takich jak: technologie oraz nauka. Tylko 17% zatrudnionych w niniejszych sektorach to kobiety, i niestety tylko 10% z nich sprawuje role przywódcze.

Organizacja ta wierzy, że dzięki postępowi świata w kierunku nowych technologii, kobiety także powinny go aktywnie współtworzyć, i zadbać o to aby produkty i usługi wdrażane już teraz… odzwierciedlały potrzeby życiowe także kobiet (a nie samych mężczyzn).

 

Konferencja rozpoczyna się od wielobarwnej animacji słów (na imponującej wielkości ekranie): “Jeśli nie możesz znaleźć możliwości, to zacznij się za nimi rozglądać, i ewentualnie sama je stwórz”.

Do wesołej organizatorki na sofie Natasha Sayce-Zelem, dołącza Niamh McKenna – Dyrektor Generalny w firmie Accenture Health. Opowiada ona o tym jak technologie VR pomagają pacjentom z chronicznymi bólami, zaprzestać przyjmowania leków. A także o swojej przygodzie z niespodziewaną przeprowadzką do Japonii, dotyczącą rozwoju jej kariery.

Czego my kobiety możemy się nauczyć od mężczyzn… to zapewne odważnego podejmowania wyzwań. Kobiety często wierzą, że muszą wiedzieć wszystko na temat danego stanowiska (roli czy projektu), aby podjąć się wyzwania. Natomiast mężczyźni nie zaprzątają sobie tym głowy. Oni po prostu wskakują na głęboką wodę, dopiero później kombinują jak temu podołać. Dlatego warto aby zaprzyjaźnić się ze swoim strachem!

 

Kolejną kobietą, która dołącza do panelu, jest Ana Jakimovska – Dyrektor Zarządzania Produktem w Guardian News & Media. Opowiada ona o tym, jak przez kilka ostatnich lat, zmieniała wielokrotnie swoich pracodawców, zazwyczaj sama do nich pisząc, po wyszukaniu firmy w Google.

The Guardian jest oparty na modelu ofiarodawców, tzn. autorzy tak jak w Wikipedii, przesyłają im swoje artykuły, dzięki czemu platforma jest dostępna za darmo. W tej chwili posiadają około miliona współpracowników. Co ciekawe, niektórzy z nich to… boty (małe programy, które mają za zadanie spełniać konkretne funkcje).

Coraz częściej pojawia się jednak pytanie: jaki nowe technologie mają wpływ, na zachowania i zdrowie psychiczne ludzi?

Najlepszą rzeczą, której nauczyłam się w mojej pracy, to to, że nie ma w tym nic złego odczuwać przerażenie. Jest to zazwyczaj oznaka tego, że ewoluujesz na kolejny poziom. 

 

Następnymi mówczyniami były Eve Roodhouse i Rebecca Charlwood – Dyrektor Rozwoju Gospodarczego i Radna w Leeds City Council. Opowiadały o tym, jak bardzo zależy im na tym aby każdy biznes przeszedł do operacji online, tym bardziej, że Leeds jest jednym z najprężniej rozwijających się miast w Europe, pod względem sektora nowych technologii.

Opowiadały też o tym, jak ważne w prawdziwym partnerstwie jest aby nasi mężczyźni, czynnie nas wspierali m.in dzieląc się domowymi obowiązkami czy przy opiece nad dziećmi.

Pamiętajcie, aby nauczyć się nie odbierać sytuacji osobiście. I przede wszystkim aby zawsze w siebie wierzyć!

 

Jako przedostatnia do rozmowy dołączyła… niecierpliwie wyczekiwana Vinita Marwana Madill – Inżynier Operacji Kosmicznych w European Space Agency. Mając zaledwie siedem lat wiedziała, że pewnego dnia będzie pracować nad projektami dotyczącymi astronautów. Wymagało to od niej wielu lat ogromnej dedykacji do nauki, ale gdyby nie miała do tego pasji, która nakręcała i dalej nakręca ją każdego poranka… aby wstać i działać, to krótko mówiąc nie byłaby teraz gdzie jest.

Praca na powyższym stanowisku daje jej możliwości poznawania osób z wielu zakątków świata, a także znanych osobistości z różnych dziedzin. Po godzinach prowadzi bloga Rocket Women, dzięki któremu ma nadzieję inspirować więcej kobiet, aby dołączały do kosmicznych zespołów.

Nie wiem czy wiecie, ale austronauci mogą rosnąć w kosmosie do 5cm w przeciągu trzech miesięcy! Dlatego też muszą nosić specjalnie zaprojektowane mundury, które temu zapobiegają.

 

Ostatnia już mówczyni Milena Nikolic – Dyrektor Inżynierii Oprogramowania w Google, opowiada o tym jak w jej pracy wykonuje się wiele badań dotyczących potrzeb ludzi i ich zachowań. Opowiada też o tym, jak wprowadzając ich technologie na nowy rynek, nie zawsze spotyka się to z przyjazną reakcją społeczeństwa. Bowiem kulturowe uprzedzenia sprawiają, że ciężko jest przekonać tych ludzi do zmian.

My kobiety często mówimy o osiągnięciach innych, zamiast mówić o naszych własnych. Pamiętajcie o tym!

 

Cała konferencja zakończyła się mini bankietem z przemiłą obsługą pracowników Opera North, a także można sobie było wykonać zdjęcia w budce fotograficznej z nakładkami w stylu Wielkiego Gatsby.

Mam nadzieję, że wy drogie czytelniczki wyciągnęłyście coś z powyższego dla siebie. A ja muszę zacząć częściej “skakać na głęboką wodę”.

Wilczyca

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s