Sprawność seksualna mężczyzny

We wszystkich epokach i kulturach mężczyźni szukali potwierdzenia swojej wartości: w wyczynach sportowych, awanturniczych przygodach i wędrówkach, bądź w seksie. Żeby być lepszymi od innych, sięgali czasem po magiczne zaklęcia, napoje, pastylki, potrawy.

Starożytni Grecy jedli pory w celu podniesienia potencji seksualnej; Rzymianie woleli rzeżuchę; Kamasutra zaś rekomendowała kochankom granaty. W Renesansie sporządzano koktajl z madery, żółtek i mielonego kurczaka. Indianie z Północnej Ameryki przygotowują do dziś papkę z rodzinnej odmiany Ginsengu i mięsa węża.

Amerykańscy koloniści jedli przed igraszkami miłosnymi mlecze, a mieszkańcy Afryki Zachodniej korę z drzewa Yohimbina. Hindusi i Włosi przedkładają w ludowych przepisach – czerwoną paprykę jako lekarstwo na kłopoty miłosne, a Niemcy seler. W Pakistanie podaje się na pobudzenie namiętności rybę palę, zaś w Chinach sproszkowany róg nosorożca. W całej Azji Północno-Wschodniej ceniona jest, potrawka z penisów tygrysich (nie polecamy).

 

Dziś aby ożywić libido zmęczonych mężczyzn w średnim wieku trzeba by testosteronu, DHEA i innych terapii hormonalnych, które naśladują procesy naturalne zachodzące w młodym organizmie. Nasuwa się zatem pytanie: Czy rzeszom zgaszonych nieco mężczyzn w rozpędzonych cywilizacjach, chodzi o podtrzymanie młodości czy też o możliwość czerpania radości z następnych etapów życia?

Termin męska menopauza jest nieporozumieniem – twierdzi dr Abraham Morgentaler z bostońskiego Beth lsrael Hospital. Funkcje reprodukcyjne mężczyzn nie wygasają, lecz zmniejszają się stopniowo do jednej trzeciej w ostatniej fazie życia. Jest to logiczne, gdyż w imię przetrwania gatunku ludzkiego, większe szanse do udziału w grze płciowej powinno mieć młode, a więc zdrowsze nasienie.

U kobiet menopauza jest biologicznie zdefiniowanym wydarzeniem; w pewnym wieku nie mogą już stać się matkami. Organizm kobiety reaguje na przełom hormonalny dosyć radykalnym pogorszeniem się kondycji fizycznej i psychicznej – choć nasilenie tego procesu zależy od cech osobniczych kobiety i jej dotychczasowego zdrowia.

U mężczyzn można nazwać proces zmian, zaczynający się w wieku 40-50 lat stopniowym wyczerpywaniem sił. Różne przejawy regresu – spadek energii życiowej, optymizmu, krzepy fizycznej, wiotczenie mięśni, nieosiąganie dotychczasowych rekordów sportowych, rzadsze stosunki płciowe – są rejestrowane przez ich mózgi, świadomie lub bezwiednie… i tworzą poczucie zsuwania się w dół.

Mężczyzna przyjmuje te zmiany jako ubywanie “duszy męskiej”. To on był zawsze na zawołanie świata, podtrzymywał jego maszynerię, imponował siłą i agresją. Wielu z mężczyzn dopiero po pięćdziesiątce zauważa, że czas ich zużywa się. I to jest dla nich ogromny wstrząs.

 

Mężczyzno – po czterdziestce następuje:

 • powolna utrata 6-10 kg mięśni i rzednięcie kości (ubytek 15% ich masy);
 • stopniowe obniżenie wzrostu, nawet do 5 cm;
 • nieznaczne skurczenie się jąder;
 • spadek produkcji spermy, aczkolwiek nie martw się… ponieważ nawet w wieku 90 lat wystarcza jej, abyś mógł spłodzić dzieci;
 • przyrost tkanki łącznej gruczołów prostaty, co czasem może utrudniać oddawanie moczu i nasienia;
 • coraz “leniwsze” nabrzmiewanie penisa. U 30-latka podnosi się o 25° powyżej poziomu; u 40-latka o 10°; u 50-latka o 10° poniżej poziomu; zaś u 70-latka aż o 25° poniżej;
 • powolne pogarszanie się pamięci, pola widzenia oraz słuchu;
 • zmiejszenie liczby cebulek włosowych oraz wolniejszy porost włosów;
 • stopniowe spowolnienie pracy serca. Serce 20-30-letniego mężczyzny uderza w czasie max. wysiłku 190-200 razy na minutę; u 50-latka 170 razy; u 70-latka 150 razy;
 • osłabienie zdolności do pracy fizycznej. U 70-latka wynosi połowę zdolności 20-latka;
 • szybsze odkładanie się tłuszczu, zarówno w mięśniach jak i organach wewnętrznych.

 

Dlatego też, aby spowolnić procesy starzenia oraz podtrzymać sprawność seksualną jak najdłużej… należy kilka razy w tygodniu uprawiać jakiś sport. Nie każdy ma warunki do gry w tenisa, czy w siatkówkę. Nie każdy może korzystać z basenu lub siłowni. Ale… każdy ma możliwość biegania lub przynajmniej w miarę energicznych spacerów.

Dlatego też od dziś ruszajmy się. Ruch to zdrowie.

Peso

 

* Powyższy artykuł został przeredagowany z książki dla biegaczy, którą wiele lat temu wydał mój kochany Tato. W tym tygodniu mija siedem lat od jego śmierci, ale imprezy biegowe, które stworzył z innymi wspaniałymi… zrzeszają każdego roku tysiące biegaczy z Polski i zagranicy. 

Wilczyca

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s