5 lekcji, których uczymy się w życiu zbyt późno

Ostatnio chodziłam po internecie szukając odpowiedzi na pytanie: Czego uczymy się w życiu zbyt późno. Bardzo spodobała mi się odpowiedź Sharyn Wolf na Quora.com. Oto ona.

 

Mam 67 lat. Oto jedne z najlepszych rzeczy, jakich się w życiu nauczyłam:

1. Pierwsze 20 lat spędzasz martwiąc się, co ludzie o tobie myślą. Przez następne 20 lat zarzekasz się, że nie obchodzi cię, co ludzie o tobie myślą. Przez następne 20 lat zdajesz sobie sprawę, że ludzie tak naprawdę wcale… o tobie nie myślą. Ponieważ oni także zadają sobie takie same pytanie. Wtedy następuje wyzwolenie!

2. Każdy dzień po tej stronie ziemi to… dobry dzień. Niektórzy ludzie nie dożyli dzisiejszego poranka. Kilka miesięcy temu uderzyła mnie pędząca taksówka, gdy czekałam na przystanku autobusowym. Spędziłam miesiąc na intensywnej terapii, ze wstrząsem mózgu, złamanymi nogami oraz wieloma urazami żeber i pleców. W tą samą noc, na ostry dyżur trafiło także młode małżeństwo. Oni niestety nie mieli tyle szczęścia. Oboje tamtej nocy umarli. To doświadczenie nauczyło mnie wdzięczności. Nauczyło mnie cieszyć się każdym kolejnym dniem.

3. Moja bliska znajoma, spędza większość czasu na myśleniu o tym, jak bardzo nienawidzi swoich ud. Może udzielić szczegółowego raportu na temat tego, co jest z nimi nie tak. Zapomina jednak o wszystkich miejscach, do których te nogi ją zabrały. Nie przyszło jej do głowy, że kiedy wstaje w środku nocy aby iść na siusiu, te same uda prowadzą ją do toalety. Warto zatem poświęcić więcej czasu, na docenienie tego co mamy. Nogi – które pomagają nam usiąść przy stole, ręka – która podnosi ze stołu filiżankę kawy, oczy – które widzą tą filiżankę i wiedzą jaki ma kolor. Wielu z nas, ma te wszystkie błogosławieństwa. Niektórzy jednak nie byli tak hojnie obdarowani.

4. Na tym świecie są dwa typy ludzi – ci, którzy wierzą, że jest wystarczająco wiele zasobów aby żyć w zgodzie. A także ci, którzy uważają, że nie ma ich pod dostatkiem. Oto przykład: Marta opiera się o samochód… namiętnie całując swojego mężczyznę. Obserwuję ich z zainteresowaniem i nagle uderza mnie myśl, że chciałabym poczuć się tak samo jak ona. Co powinnam zatem zrobić? Ukraść jej partnera, czy może znaleźć własnego? Oczywiście znajduję własnego. Ale nie każdy w opisanej sytuacji postąpi tak samo. Stąd obserwuj uważnie, z kim masz do czynienia.

5. Starszą Indiankę zapytano: Dlaczego zawsze była taka szczęśliwa? Powiedziała, że nosi w sercu dwa wilki i oba są głodne. Jeden wilk jest wypełniony agresją i złymi czynami, zaś ten drugi jest wypełniony miłością. Dlatego też zawsze starała się karmić, wilka wypełnionego miłością.

 

Ja dodam od siebie, że warto żyć w zgodzie ze swoją prawdą. Kochać życie i spędzać jak najwięcej czasu z ludźmi, którzy są dla nas ważni. A także doświadczyć jak najwięcej, aby móc później to sobie wspominać, zamiast żałować, że się nie spróbowało.

Wilczyca

Jedna myśl na temat “5 lekcji, których uczymy się w życiu zbyt późno

  1. Piękny tekst! Naprawdę warto doceniać i stosować proste rozwiązania.
    Trzymajmy się swoich potrzeb i bądźmy dla siebie dobre!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s