Modelka pozna milionera

Często w sondażach pada pytanie: Co cenisz najbardziej w potencjalnym partnerze? Obie płcie odpowiadają z reguły, że najbardziej cenią osobowość, inteligencję i poczucie humoru. Na dalszych miejscach kobiety wymieniają zaradność, a mężczyźni urodę. Wiadomo jednak, że w sondażach ludzie chcą wypaść lepiej niż w rzeczywistości. W internecie roi się od specjalnych portali, gdzie rzekomo ogłaszają się milionerowie, którzy szukają żony. Kobiety na portalach randkowych z kolei piszą o swoich oczekiwaniach, jeśli chodzi o zarobki potencjalnego kandydata na męża.

 

W powszechnym mniemaniu uważa się, że mężczyźni będą zawsze chcieli wybrać możliwie najładniejszą kobietę, a kobiety będą chciały zdobyć możliwie najbogatszego mężczyznę. W socjologii taki związek nazywa się „wymianą piękna za zasoby”. Stąd niedaleko do konkluzji, że bogaty mężczyzna może przebierać w pięknych dziewczynach, jak w ulęgałkach.

Takie mniemanie jest szczególnie krzywdzące dla kobiet. Pieniądze i dobra materialne można zdobyć i utrzymać przez całe życie, natomiast uroda jest cechą bardzo nietrwałą. Te z nas które wierzą, że tylko uroda i młodość zapewni nam partnera, są skazane na stres i presję, by zmieścić się ze znalezieniem drugiej połówki w zaledwie kilku latach. Dodatkowo takie myślenie umniejsza rolę wykształcenia i kariery u kobiety.

Jednak dogłębne badania socjologiczne, przeprowadzone na przeszło póltora tysiąca par pokazały, że sytuacja kiedy milioner poślubia modelkę… jest niezwykle rzadka (i to nie dlatego, że mamy nie wielu milionerów i modelek). A jeżeli już zdarzy się, że bogaty mężczyzna ma żonę-trofeum, to związek ten będzie często skazany na nietrwałość. Zwykle dlatego, że polega on na niepisanej umowie: Ja dostarczam pieniądze, ty urodę. I kiedy mężczyzna straci pieniądze, a u kobiety pokażą się zmarszczki, umowa ta zostanie automatycznie zerwana.

 

Co więc łączy ludzi w szczęśliwych, długoletnich związkach? Przede wszystkim dobranie się dominującymi cechami. Tak więc bogaty mężczyzna ożeni się z kobietą, która jest dobrze sytuowana (albo która ma potencjał by pewnego dnia nią być). Atrakcyjna fizycznie kobieta będzie w szczęśliwym związku z atrakcyjnym mężczyzną. Dobrze wykształcona z… wykształconym.

Wynika z tego optymistyczny wniosek, że jednak większość ludzi nie jest tak powierzchowna jak by się wydawało.

Szczurzyca

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s