Wydzielina z pochwy i infekcje

Dzisiaj piszę na temat w dalszym ciągu mocno krępujący dla wielu kobiet, zwłaszcza z mojego lub starszego pokolenia. A mianowicie o zjawisku tak normalnym, jakim jest wydzielina z pochwy.

Dorastając w Polsce niestety nikt nie nauczył mnie: jaka powinna być, jak może się zmieniać, na co zwrócić uwagę i jak sobie z tym radzić.

Wcale się nie dziwię, że był to temat “nieistniejący” w polskich domach… Skoro nawet rozmowa na temat okresu, faz cyklu kobiety i czego się spodziewać, była czymś wstydliwym!

Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy kobiety w wysokorozwiniętych państwach – otwarcie mogą rozmawiać na powyższe tematy. Szkoły w ciekawy sposób uczą na temat zdrowia seksualnego oraz dbania o własne ciało. W Anglii, gdzie mieszkam już 10 lat – wychowanie seksualne w szkole, jest ważniejsze niż nauka na temat religii świata i systemów wyznaniowych.

 

A zatem… czym jest wydzielina z pochwy?

Wydzielina z pochwy jest czymś zupełnie normalnym – większość kobiet i dziewcząt ją ma. Jest to płyn lub śluz, który utrzymuje pochwę w czystości i wilgoci oraz chroni ją przed infekcją.

 

Jak sprawdzisz czy wydzielina z pochwy jest normalna?

Wydzieliną z pochwy zwykle nie musisz się martwić, jeśli:

  • nie ma silnego ani nieprzyjemnego zapachu
  • jest przezroczysta lub biała
  • jest gruba i lepka
  • jest śliska i mokra.

Wydzielina u każdej kobiety, będzie się różniła zależnie od dnia cyklu, czynników zewnętrznych oraz wieku. Większe jej stężenie, będzie występowało podczas ciąży, jeśli jesteś aktywna seksualnie lub jeśli używasz środków antykoncepcyjnych. Najbardziej śliska i mokra będzie podczas twojej owulacji, czyli zazwyczaj w 13-15 dniu cyklu miesięcznego.

 

Kiedy wydzielina z pochwy może być oznaką infekcji?

Jeśli wydzielina zmienia się – na przykład pod względem zapachu, koloru lub tekstury, może to oznaczać infekcję.

 

Możliwe przyczyny infekcji:

Bakteria (bacterial vaginosis) – jeśli pachnie rybio. Możesz ją złapać przez: aktywność seksualną (choć nie jest to infekcja przenoszona drogą płciową tzw. STI – Sexually Transmitted Infection), zmianę partnera seksualnego, spiralę antykoncepcyjną lub używanie perfumowanych produktów. Leczenie polega na: pobraniu antybiotyku lub zastosowaniu kremu (tj. Canesbalance).

Grzybica (thrush) – jeśli jest gruba i biała, niczym serek wiejski. Możesz ją złapać przez: podrażnienie pochwy, w gorącym klimacie, kurację antybiotykami, niekontrolowaną cukrzycę, osłabiony układ odpornościowy, po menopauzie, podczas ciąży czy stosunek seksualny (choć nie jest to STI). Leczenie polega na: pobraniu 1-nej tabletki przeciwgrzybiczej (tj. Fluconazole) lub zastosowaniu kremu (tj. Canesten lub Clotrimazole).

Rzęsistek (trichomoniasis) – jeśli jest zielonkawa, żółta lub pienista. Możesz go złapać przez: stosunek seksualny bez użycia prezerwatywy. Ponoć nie przechodzi drogą oralną czy analną. Leczenie polega na: pobraniu antybiotyku (tj. Metronidazole).

Chlamydia lub rzeżączka (chlamydia or gonorrhoea) – jeśli objawia się bólem miednicy lub krwawieniem. Możesz ją złapać przez: stosunek oralny, seksualny lub analny – bez użycia prezerwatywy. Leczenie polega na: pobraniu antybiotyku. Nie leczona może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych tj. chroniczne zapalenie miednicy czy bezpłodność.

Opryszczka (genital herpes) – jeśli objawia się pęcherzami lub ranami na narządach intymnych lub gardle. Możesz ją złapać przez: stosunek oralny, seksualny lub analny – bez użycia prezerwatywy. Leczenie polega na: pobraniu leku przeciwwirusowego. Opryszczka może też przejść sama, aczkolwiek często powraca.

Poza powyższymi mamy jeszcze takie STI jak HIV, Syfilis czy HCV (tzw. Hepatitis C – wirusowe zapalenie wątroby). Często nie dają one oznak w postaci wydzieliny z pochwy, mają one natomiast o wiele gorsze konsekwencje dla naszego zdrowia i jakości naszego życia.

 

Udaj się do swojego ginekologa (albo kliniki zdrowia seksualnego Sexual Health Clinic, jeśli jesteś w Anglii), jeśli naturalne lub apteczne sposoby, nie pomogły, a ty w dalszym ciągu:

  • produkujesz wydzielinę o dziwnym kolorze, zapachu lub teksturze
  • czujesz swędzenie lub ból
  • krwawisz między miesiączkami lub po seksie
  • odczuwasz ból podczas siusiania
  • odczuwasz ból od brzucha po uda (ból miednicy).

I jeżeli mieszkasz w Polsce i jesteś w stanie opłacić dobrego prywatnego ginekologa (który cieszy się renomą wielu zadowolonych pacjentek), to co roku wykonaj badania: cytologii (pomaga wcześnie wykryć raka szyjki macicy), USG jajników (pomaga w wykryciu raka jajnika) oraz mammografii (pomaga w wykryciu raka biustu).

 

Jak zatem na co dzień dbać o higienę pochwy?

W przypadku nadmiernego wydzielania lub jeśli martwisz się zapachem, używaj lepszych jakościowo wkładek. 

Aby zapobiec podrażnieniom, bólom i suchości pochwy, myj ją delikatnie, używając wody i mydła bezzapachowego (lub preparatów do higieny intymnej).

Nigdy nie używaj perfumowanych mydeł ani żeli, dezodorantów czy też perfumowanych chusteczek higienicznych. I nie wykonuj prysznicem irygacji.

 

Na zakończenie chciałam dodać, że my kobiety – ze względu na naszą anatomię ciała, częściej dbamy o naszą higienę miejsc intymnych, niż panowie. Dlatego też, jeśli złapałaś infekcję, to powstrzymaj się od współżycia seksualnego i… dopilnuj aby twój partner (partnerzy), pobrał te same leki czy kremy, co ty. To, że mężczyzna nie odczuwa żadnych przykrych objawów, wcale nie oznacza, iż nie jest nosicielem choroby.

A ty? Jakie masz doświadczenia? Podziel się z nami w komentarzu, chętnie przeczytamy.

Wilczyca

Jedna myśl na temat “Wydzielina z pochwy i infekcje

  1. Raz miałam nieprzyjemność… potrzeby leczenia. Ginekolożka powiedziała, że nosicielami są faceci i dlatego TAK WAŻNE JEST UŻYWANIE PREZERWATYW. Pamiętajcie o gumkach!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s