Jesteś Polką? – będziesz rodzić

Siedzi naprzeciw mnie i przeszywa lodowatym spojrzeniem. Widzę, jak nozdrza jej drgają niepohamowanie. Próbuje okiełznać gniew za parawanem lekarskiej troski. Jednak światopogląd wychyla się figlarnie zza zasłony. A ja tylko spytałam czy może mi przepisać tabletki antykoncepcyjne.

– Ile pani ma lat?

– 25

– Proszę pani – poprawia sobie okulary fachowym gestem – w tym wieku należałoby zajść w ciążę.

– To mam teraz wyjść z gabinetu i zajść w ciążę?

Gdy w Polsce rodzi się dziewczynka jest oczywistym, że za lat x, będzie matką. Jednakże w całej tej świątobliwej trosce o rozmnażanie tkwi jeden haczyk – wiek. Nie można mieć dzieci za wcześnie, bo to oznacza, że się puszczasz. Nie można też za późno, bo wtedy to ci na pewno odbiło na stare lata (25 lat – sic!) i chcesz się tylko odmłodzić.

Tak myśli społeczeństwo. Czyli kto? Pani ginekolog, pani Kwiatkowska, panowie w Rządzie, pan Kowalski… Polki naznaczone są powinnością rozmnażania. Nie ulega to dyskusji. I tak było od dawna. Kiedy któraś świadomie (nie zdrowotnie) zaprzeczy swojej „kobiecości” popada w niełaskę opinii publicznej. Kiedyś palono na stosie za takie bezeceństwa. Dziś byłoby to niehumanitarne. A czy ludzkim jest wystawianie kobiety na celownik kpiny i szyderstw okrutnych, kiedy ta powie, że dzieci mieć nie będzie, bo nie lubi? Czy wszyscy musimy gremialnie wszystko lubić, jak na facebooku?

Dlaczego inni uzurpują sobie prawo do wydawania sądów?

Wkradasz się w łaski tzw społeczeństwa, gdy dumnie przyczepisz plakietkę nieco powyżej brzucha baby on board. Jeszcze nic nikt nie musi widzieć, ale już WIEDZĄ. Co łaskawsi ustąpią nawet miejsca w autobusie na miejscu dla wybrańców. Cieszysz się ty, cieszą się oni. Ale społeczeństwo jest nienasycone. Gdy masz już jedno dziecko, zaraz pytają o drugie. Gdy już wesoła dwójka krąży po twojej orbicie, pytają o trzecie… a potem możesz usłyszeć komentarz:

– Ta to nic innego nie robi, tylko płodzi dzieci. Do roboty by poszła…

Gościnnie: Miau

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s